» Bicelilerin Hasretini Dindiren Web Sitesi Biceliyiz.Com a Hoşgeldiniz. Tütünlü Köyü Bicenin Web Sitesi.

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» MakaleYazı Kategorileri

» Hit MakaleYazılar

» Son MakaleYazı Yorumları

» MakaleYazı İstatistikleri

 • MakaleYazı Sayısı 82

 • Okunma Sayısı 500806

 • Kategori Sayısı 7

 • Yorum Sayısı 255

» Sakılde

MakaleYazı Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (4) Beğenmeyenler (0) Toplam (4)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
   candycemil08(+1), kardelen(+1), Murat(+1), Morahatli(+1),
Beğen Beğenme
İnsanlar ve Yaşam Öyküleri Kategorisinde Gez
               

 

Sakılde Ardanuç'un Acıelma tepesinden sonra yörenin en yüksek rakımlı yeridir. Yayvan bir dağın yarıdan kesilmiş maktası gibidir. Bu kesitin ortası çukur, aynı zamanda dar bir vadi halindedir. Etrafı zengin otlakiyelerle çevrili ve dalgalı bir yapıya sahiptir. Çevresini ormanlar kuşatmıştır. Doğusunda mülkiyeti birkaç köye ait bulunan Uzunçayır mer'aları ile Aşağı Irmaklar köyünün "mezrası, batısında Kaleardı, kuzeyinde Tütünlü'nün "Şaşaverdena" ormanı, güneyinde ise yine Tütünlü'ye ait "Abuşeker" ormanları ve Beratlı köyünün dik yamaçlı mer'aları yer almaktadır.


Sakılde çukurunun orta yerinde Tütünlü köyünün "Öküz yatağı" yer almaktadır. Yatak yerinin hemen yakınında on-onbeş kadar büyük ladin ve köknar ağacı tarihleşen mevcudiyetleriyle dikkatleri üzer­lerinde toplamayı başarırlar. Öküz yatağının yanıbaşında öküzcülerin yatıp kalktıkları ve uzaktan bakınca çocuk oyuncağı sanılan bir "öküzcü kulübesi" vardır. Öküz yatağının biraz uzağında birbirine eklenmiş çam oluktan akan güzel bir su ile köyün öküzünün su ihtiyacını karşılayan çapları 40-50 cm. kalınlıkta kök­nar ağacından oyulmuş, boyları 7-8 metreye varan birbirine bağlı iki su kürünü Sakılde'nin gerçek hayat kaynağıdır.

Gökten başka hiçbir yerin gözükmediği Sakılde'nin bu tenha vadisinde tek su kaynağı olan bu pınar; insanlara, hayvanlara ve "Yolcu Yolu"nun gelip geçen yolcularına asırlar boyu hep su vere vere gelmiştir bugünlere. Tütünlü köyü, öküzünü toplu halde haziran ayında çıkarır Sakılde'ye. Akgöl yakınlarındaki "Bicenin Öküz yatağı"na gidinceye kadar öküz onbeş-yirmi gün müddetle bura­da kalır.

Kaynak: Osman Ünsal: Artvin ve Çevresinde Yaylacılık ve Pancarcı Şenlikleri Kitabından

 

(c) Bu yazının her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve / veya temsilcilerine aittir. Kopyalanması ve izinsiz yayınlanması yasaktır.Etiket : Sakılde,
MAKALEYAZI BİLGİLERİ
Ekleyen : KemaL | Kategori : İnsanlar ve Yaşam Öyküleri | Tarih : 26.04.2013 12:50:53 | Hit : 5148 | Yorum : 3

» MakaleYazı Yorumları

MAKALEYAZI YORUM YAZ

 
 • serkan
  okurken oralari tekrardan gezmis gibi oldum ve olay budur diyorum
  06.05.2013 01:35:50


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
 • candycemil08
  Çok akıcı bir anlatım,şu anlatımla bir tanıtım filmi ya da belgesel yapabilsek.
  02.05.2013 19:42:23


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
 • Noyan
  Olumlu ve güzel yorumları okuyunca,Kitabın gerçek sahiplerine ulaştığını görüyorum. Güzel yorumları için köylülerime teşekkür ediyor, sağlıklar diliyorum.Kemal bey,buna, birçok zahmete girerek siz vesile oldunuz, çok teşekkür ediyor,sağlıklı günler diliyorum.
  27.04.2013 15:57:36


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)

» Benzer MakaleYazılar

» Copyright

2oo8-2o23 © Copyright Biceliyiz.com Her Hakkı Saklıdır B@y ÇoBaN
Artvin - Ardanuç - Tütünlü Köyü  Web Sitesi olan Biceliyiz.com 'un Amacı Yöremiz ve özellikle köyümüzün gelenek, göreneklerini kayda almak verileri toparlamak ve sonraki kuşaklara aktarmaktır. Köyümüzün Eski adı Bice olup "bicelilerin" bu web sitemizde buluşmasını sağlamaktır. Tüm Bicelilere saygı ve selamlar K.Yıldız.