» Bicelilerin Hasretini Dindiren Web Sitesi Biceliyiz.Com a Hoşgeldiniz. Tütünlü Köyü Bicenin Web Sitesi.

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» MakaleYazı Kategorileri

» Hit MakaleYazılar

» Son MakaleYazı Yorumları

» MakaleYazı İstatistikleri

 • MakaleYazı Sayısı 82

 • Okunma Sayısı 498862

 • Kategori Sayısı 7

 • Yorum Sayısı 255

» Çam Sakızı, Köknar Sakızı

MakaleYazı Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (4) Beğenmeyenler (0) Toplam (4)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
   Murat(+1), Morahatli(+1), kardelen(+1), Noyan(+1),
Beğen Beğenme
İnsanlar ve Yaşam Öyküleri Kategorisinde Gez
               

ÇAM SAKIZI

Bütün bunlara rağmen yüce Tanrı biz vefasız insanlara güzel ormanlarımızın gelin süsündeki genç köknar ağaçlarından çok enteresan bir jest olarak nefis kokulu "Çamsakızı"nı armağan etmiştir.

"Çamsakızı, çoban armağanı" Atasözüne kaynak teşkil eden çamsakızı, aslında "Çamsakızı" değil "Köknar sakızı"dır.

Köknar sakızı genç köknar ağaçlarının gövdelerinden hasıl olduğu halde halkımız çam ve köknar ağacını tanımadığı ve birbirinden ayıramadığı için yanlışolarak ona "Çam sakızı" adını vermiştir.Halbuki çam ağacı sakız yapmaz, reçine verir. Reçinede sakız değildir.Çocuklar ormanlarda gövdelerinden irili ufaklı sakız damlacıkları (cicip) sarkan ve sayıları pek fazla olmayan köknar ağaçlarını aramayı, sarıya yakın renkte ki damlacıklarını itina ile toplamayı ve ağıza bıraktığı nefis tat ve rayihasıyla bu sakızı zevkle çiğnemeyi çok severler.

Hayri-Noyan-Bahadır üçlüsünün ormanda sakız aramaları ve buldukları sakızları toplamaları kendileri için büyük bir eğlence kaynağı idi.Birlikte sakız toplamaya çıktıkları zaman yaptıkları, hatta yarattıkları espri ve muziplikleri bir­birlerine günlerce anlatır, bundan büyük zevk alırlardı.Şayet mümkün olsa da bugün üçü bir araya gelebilse eminim ki elli küsür yaşlarına rağmen gene o çocukluk hatıralarını hala aynı tarzda tekrarlaya­caklar ve kırk küsür yıl önce yaşanan bu muziplikleri birbirlerine yine aynı heyecanla anlatacaklardır.

Kaleardı'na ilkbaharda mayıs ayı sonlarına doğru çıkılır, haziran sonuna kadar orada kalınır.Temmuz ve Ağustos aylarında sağım hayvanları "Kesim"e verildiği için kesimciler tarafından Bilbilan'a götürülür ve kesim süresi bitince Ağustos sonunda geri getirilerek sahiplerine teslim olunur idi.Köyde henüz tarım işleri sonuçlanmadığı için hay­vanların köyde kalmasının mahzurları pek çoktu.Aslında bu mevsimde Kaleardı'nda çayırlar biçildiği, otlar taşındığı için otlak alanları genişlemişve ot potansiyeli çok yükselmiştir.

Bu bakımdan öküzler de dahil olmak üzere hayvan­ların tümünün eylül ayı sonlarına kadar güz dönemi olarak Kaleardı'nda bulunmalarında büyük faydalar vardır. Bu kalışlar bazı yıllar hava durumuna bağlı olarak ekim ayı ortalarına kadar da uzayabilirdi. Sonbaharda mezralarda süt, yoğurt, kaymak, yağ ve peynir olarak en randımanlı bir devre yaşanırdı.

Kaynak: Osman ÜNSAL : Artvin ve Çevresinde Yaylacılık ve Pancarcı Şenlikleri Kitabı.

(c) Bu yazının her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve / veya temsilcilerine aittir. Kopyalanması ve izinsiz yayınlanması yasaktır.

Köknar Sakızından söz edip, sakız toplamayı göstermemek olmazdı. Aşağıdaki videoda köknar sakızı toplamayı ve çicip’in ne olduğunu görebilirsiniz

 Etiket : Sakızı, Köknar, Sakızı,
MAKALEYAZI BİLGİLERİ
Ekleyen : KemaL | Kategori : İnsanlar ve Yaşam Öyküleri | Tarih : 26.08.2014 15:55:08 | Hit : 7828 | Yorum : 3

» MakaleYazı Yorumları

MAKALEYAZI YORUM YAZ

 
 • gurbet
  hay maşallah ne güzel görünüyorlar.bize kısmet olmadı geçen sene sakız toplamak .ama kısmet olurda seneye gidersem Kemal beyden kalan sakızları toplarım artık.
  20.09.2014 23:17:24


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
 • Noyan
  Kemalcim,Çocukluğumuzda,ne yapıp yapıp, olmadık yerlere çıkar toplardık hepsini.Şimdi onu yapmak zor tabii, ama görmekte güzel.Ellerine , emeklerine sağlık. Selamlar sevgiler.
  08.09.2014 16:45:51


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
 • serkan
  Heralda sakiz toplayan fazla yoh bahsana ciciplara sallaniyerlar.halamogli dedugun gibi ögadan olsa o agaca soluhsuz cihardin valla .sagolasin
  28.08.2014 14:20:07


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)

» Benzer MakaleYazılar

» Copyright

2oo8-2o23 © Copyright Biceliyiz.com Her Hakkı Saklıdır B@y ÇoBaN
Artvin - Ardanuç - Tütünlü Köyü  Web Sitesi olan Biceliyiz.com 'un Amacı Yöremiz ve özellikle köyümüzün gelenek, göreneklerini kayda almak verileri toparlamak ve sonraki kuşaklara aktarmaktır. Köyümüzün Eski adı Bice olup "bicelilerin" bu web sitemizde buluşmasını sağlamaktır. Tüm Bicelilere saygı ve selamlar K.Yıldız.