» Bicelilerin Hasretini Dindiren Web Sitesi Biceliyiz.Com a Hoşgeldiniz. Tütünlü Köyü Bicenin Web Sitesi.

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» MakaleYazı Kategorileri

» Hit MakaleYazılar

» Son MakaleYazı Yorumları

» MakaleYazı İstatistikleri

 • MakaleYazı Sayısı 82

 • Okunma Sayısı 498855

 • Kategori Sayısı 7

 • Yorum Sayısı 255

» Akgöl, Ağgöl Yaylası ve Çevresi

MakaleYazı Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (2) Beğenmeyenler (0) Toplam (2)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
   Noyan(+1), Murat(+1),
Beğen Beğenme
İnsanlar ve Yaşam Öyküleri Kategorisinde Gez
               

Akgöl Yaylası ve Çevresi

Akgöl, Karagöl'ün kuzeyinde ve daha aşağılarda 2700 rakımlarda 20-25 dekar civarında orman üst sınırının hemen yanıbaşında suyu ve çevresiyle tertemiz, pırıl pırıl bir yayla gölüdür. Gölün içindeki yemyeşil ve şipşirin küçücük bir ada yüzükte kaş misali oturmuştur gölün ortasına. Gerek Karagöl'de gerekse bölgedeki daha küçük göllerde balık mevcut olduğu halde Akgöl'de yoktur. Gölün kuzey batı kenarında Tütünlü, Kapuköy ve Kutlu köylerinin yayla evleri ve öküz yatakları vardır. Gölün kuzeydoğu taraflarında Şavşat kazasına bağlı bazı köylerin orman sınırı ile içiçe girmiş çok güzel yayla evleri bulunmaktadır.

Gölün hemen kenarında yer alan Tütünlü köyünün harika güzellikteki yayla evlerine "sahil yaylası" dememek için insan kendini zor tutar. Öyle ya "Sahil Kasabası" oluyor da "Sahil Yaylası" neden olmasın? Şimdi terkedilmiş durumda bulunan bu yayla evlerinin göl kenarında herhalde bir zamanlar Tütünlü köyünün çocukları oyunlar oynuyorlar, taş atarak yüzdürme yarışı yapıyorlar ve kimbilir belki de gölün serin sularında yüzebiliyorlardı. Ve gene kimbilir belki de dedikoducu Şaşortlar boş zamanlarında göl kenarında bir araya gelerek hem elişlerini örüyorlar hem de dedikodularının tadını çıkarıyorlardı. Tütünlü köyü ata yadigarı bu güzel yaylalara çıkışlarını önceleri ihmal ederek seyrekleştirmişler ve 1950'lerden sonra da hiç çıkmaz olmuşlardı. Bunu fırsat bilen Şavşat köyleri sahipsiz kalan yaylaları hemen işgal etmiş ve yerleşmişlerdi. Tütünlü köyünün gölün doğusunda ve bir hayli uzağında zirvenin hemen altında birde öküz yatağı var idi. Köyün öküzü her yaz buraya çıkarılmakta ve hiç olmazsa bu gelenek devam ettirilmekteydi. 

Akgöl'ün yakınında bulunan Kapu köy ve Kutlu köyleri kendilerine ait yaylalara ve öküz yataklarına her yıl düzenli olarak çıkmakta ve geleneksek yaylacılık hayatını kesintisiz bir şekilde devam ettirmektedirler.

Şavşat'ın Hanlı Köyünün ve Meşemollası mahallesinin güney yamaçlarını teşkil eden "Meşemollası" ve "Hanmeşesi" ormanlarının üst sınırı Akgöl'ün alt kenarlarına kadar yükselir. Buradan başlayıp Karagöl (Yalnızçam) sırtlarına kadar yükselen ve Akgöl ile Karagöl'ü de içine alan "Karagöl Havzası'nın geniş ve zangin otlakları, bol su kaynakları, yayla-orman karışımı çok güzel havası ile bölgedeki bütün yaylaların ve öküz yataklarının müşterek otlakiyesidir. Yayla mevsiminde bu eşsiz havza yüzbinlerce büyük ve küçükbaş hayvanın yayıldığı bir bayram yeri gibidir.

 

Kaynak: Osman ÜNSAL Artvin ve Çevresinde Yaylacılık ve Pancarcı Şenlikleri Kitabı.

(c) Bu yazının her türlü telif hakkı yazarın kendisine ve / veya temsilcilerine aittir. Kopyalanması ve izinsiz yayınlanması yasaktır.

 Etiket : Akgöl, Ağgöl, Yaylası, Çevresi,
MAKALEYAZI BİLGİLERİ
Ekleyen : KemaL | Kategori : İnsanlar ve Yaşam Öyküleri | Tarih : 04.02.2016 12:05:21 | Hit : 5103 | Yorum : 0

» MakaleYazı Yorumları

MAKALEYAZI YORUM YAZ

 

» Copyright

2oo8-2o23 © Copyright Biceliyiz.com Her Hakkı Saklıdır B@y ÇoBaN
Artvin - Ardanuç - Tütünlü Köyü  Web Sitesi olan Biceliyiz.com 'un Amacı Yöremiz ve özellikle köyümüzün gelenek, göreneklerini kayda almak verileri toparlamak ve sonraki kuşaklara aktarmaktır. Köyümüzün Eski adı Bice olup "bicelilerin" bu web sitemizde buluşmasını sağlamaktır. Tüm Bicelilere saygı ve selamlar K.Yıldız.