» Bicelilerin Hasretini Dindiren Web Sitesi Biceliyiz.Com a Hoşgeldiniz. Tütünlü Köyü Bicenin Web Sitesi.

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» KöşeYazı Kategorileri

 • Yazar Çizerler
 •    Biz Biceliyiz 8
 •    Anılar 30
 •    Biceden Şiirler 3
 •    Tarihçe 9
 •    Biz Bize 95

» Hit KöşeYazıları

» Son KöşeYazı Yorumları

» KöşeYazı İstatistikleri

 • KöşeYazı Sayısı 145

 • Okunma Sayısı 631579

 • Kategori Sayısı 6

 • Yorum Sayısı 168

» Yaşamla Değişenler.

KöşeYazı Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (2) Beğenmeyenler (0) Toplam (2)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
   bahtis(+1), Morahatli(+1),
Beğen Beğenme
Biz Bize Kategorisinde Gez
               

Yaşamla Değişenler

Artık Eskiden olduğu gibi köylülerimi aramıyorum. Hadi gelin burada buluşalım; özüne, köyüne dön, köyümüz için bir şeyler yap demiyor, Vurdum duymaz ve paylaşımsız olmalarına takılıp kendimi üzmüyorum.  Beni yoran sahte yüzlerden ve sözlerden uzak duruyor, yeni tanışmalar yeni yüzler aramıyorum.

Eski dostlukların da özetini çıkarmaya başladım. İlişkilerde tasarrufa gidiyorsun her şeyde olduğu gibi ve gereksiz insanları hayatından atmak istiyorsun. Yapmacık, inanmadan konuşmak istemiyorum artık. Beni anlamayanlarla konuşmak cümle kirliliği yaratıyor ve hak edenlere saklıyorum enerjimi. İstediğime istediğimi deme özgürlüğüne sahibim, eleştirme hakkını oluşturan yaşamışlık ve yeterli yaş faktörü artık bende de var "Ben demiştim", "ben bilirim", "ben zaten anlamıştım", Sendromunda olanlarla arkadaşlıkları bir kez daha sorguluyorsun. 

İlişkilerini sadeleştirmeye başlayınca sıra iyi ve kötü gün dostlarını ayıklamaya geliyor. Kötü gün dostlarını belirliyor ve onlara daha çok önem veriyorsun. İyi gün dostu bulmak ne kadar kolaysa kötü gün dostu bulmak bir o kadar zor, biliyorum. Dostlar ihtiyaç olduğunda göçmen kuşlar gibi sıcağa uçuyor ve sadece seninle birlikte sürüden ayrı düşenler kalıyor. Zamanın ne kadar kıymetli olduğunu öğreniyorsun buralara kadar gelirken. Uzun düz yollardan olduğu gibi, kestirme bozuk yollardan da ulaşabilirsin hedeflerine. Kestirmeleri de öğrendim gide gele. Boş geçen her saniye değerli artık. Daha yapılacak çok şey var ama, kendimi çok yormaktan çok hırpalamaktan yana değilim. Gerektiğinde "HAYIR" demeyi öğrendim ve bu kelime başta karşındakine kırıcı gelse de senin için hayat kurtarıcı olabiliyor.

Sevgiye önem vermek gerektiğini, zamanı geldiğinde elinde sadece sevginin kalacağını biliyorum.  Sevgi paylaşıldıkça oluşuyor, olgunlaşıyor. Aileme ve seçtiğim tüm dostlarıma daha önce gösteremediğim sevgi, anlayış ve ilgiyi gösteriyorum. Biliyorsun ki gidenlerin ardında sadece iyilikler kalıyor, ne kadar sevgi dolu olduğu hatırlanıp “Saygıyla, rahmetle” anılıyor..  Ben biliyorum ki yaşamadan hiçbir şey öğrenilmiyor. Yaşamışlığın oluşturduğu bir alçak gönüllülükle hüzünle yad ediyor veya gülüyorum içimden sadece. Ayıp, günah yada ne derler korkuları çoktan geride kaldı .

Dostlarımla, sohbet etmek hoşuma gidiyor. Lor soğan ile bir iki kadeh rakı içmek, muhabbet bağına girip dolaşmayı seviyorum. Sonra Zeki Müren'in “Unutulmuş birer birer, Eski Dostlar”  şarkısındaki gibi eski dostları düşünüyorsun geçmişi, göçüp gidenleri. İşte bu yeni alışmaya başlanan ve değişim denen yeni duruma olgunluk deniyor. Yaşamışlığın, görmüşlüğün, geride kalmış üflenmiş doğum günü mumlarının bir sonucu kendiliğinden ortaya çıkıyor hayatın bir dönemecinde bu olgunluk Ne zaman dersen herkese göre, ne kadar dolu yasadığına göre değişiyor bu olgunluk çağına ermek. İnanın hayattaki düşüşler, zor alınan virajlar bu zamanı hızlandırıyor. 

Kendi dünyanın küçüklüğünü keşfetmek ve buna rağmen kendinin kıymetini bilmek çok işe yarıyor. Bir gün hepimizin bu huzurlu olgunluğu bulmasını diliyorum. Sağlıcakla kalın.Etiket : Yaşamla, Değişenler ,
KÖŞEYAZI BİLGİLERİ
Ekleyen : KemaL | Kategori : Biz Bize | Tarih : 17.02.2012 16:46:04 | Hit : 6518 | Yorum : 10

» KöşeYazı Yorumları

KÖŞEYAZI YORUM YAZ

 
 • kardelen
  Güzel yazmışsında Kemal abi bence bu yazdıkların olgunluk degil hayatta kolay yolu seçmekle alakalı.Bilgisiz cahille ugraşmam kötüyle ugraşmam artık hayatıma çirkin hiç bir şeyi katmam.Hayat bu degil ama cahillede ugraşacaksın kötüylede mücadele edeceksin.Ayrıca dost düşman ayırımıda yapmayacaksın.Dost dedigin öyle bir zamanda seni yarı yolda bırakırki inanamazsın yada düşman dedigin öyle bir anda yanında olurki utanırsın ona düşman dedigine.Sevgiye önem verecegim demişsinya işte bütün mesele bu.Her şeyi seveceksin iyiyide kötüyüde cahilide dostuda düşmanıda işte o zaman olgun olursun.
  05.03.2012 21:41:28


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
 • SAYIN
  Köylüm merhaba,genç ve dinç olmana sevindim hep böyle kal hani bana gelecektin bir ara havalar biraz daha ısınsın ,uzaktan el sallama gel bu taraflara hemi ha ayrıca senin gibi arada sırada köyünü hatırlayanlar dedinya yok gözüm doğru değil ama yansıtamamış olabilirim ona birşey demem kendine iyi bak ev halkına selam insanların zaman zaman haleti ruhiyesinde yorulmalar kırılmalar olur ama memleketi insanın gönlündeki kaledir yine görüşürüz şimdilik hoşça kal.
  29.02.2012 10:39:57


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
 • KemaL
  Sayın abim bende bir yorgunluk yok. Aksine Zıpkın gibiyim Köyümü çok seviyorum ve köyüm için güzel planlarım var. Sen ve senin gibi arada, sırada köyünü anımsayanların tavır ve davranışlarının sergilediği tutum yüzünden benim erkenden olgunlaşma mı sağladınız. Bu tarz tutumunuzla belkide bana iyilik yaptınız
  25.02.2012 03:04:43


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
 • Toplam (10) Yorum Var

» Benzer KöşeYazıları

» Copyright

2oo8-2o23 © Copyright Biceliyiz.com Her Hakkı Saklıdır B@y ÇoBaN
Artvin - Ardanuç - Tütünlü Köyü  Web Sitesi olan Biceliyiz.com 'un Amacı Yöremiz ve özellikle köyümüzün gelenek, göreneklerini kayda almak verileri toparlamak ve sonraki kuşaklara aktarmaktır. Köyümüzün Eski adı Bice olup "bicelilerin" bu web sitemizde buluşmasını sağlamaktır. Tüm Bicelilere saygı ve selamlar K.Yıldız.