» Bicelilerin Hasretini Dindiren Web Sitesi Biceliyiz.Com a Hoşgeldiniz. Tütünlü Köyü Bicenin Web Sitesi.

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» KöşeYazı Kategorileri

 • Yazar Çizerler
 •    Biz Biceliyiz 8
 •    Anılar 30
 •    Biceden Şiirler 3
 •    Tarihçe 9
 •    Biz Bize 95

» Hit KöşeYazıları

» Son KöşeYazı Yorumları

» KöşeYazı İstatistikleri

 • KöşeYazı Sayısı 145

 • Okunma Sayısı 621055

 • Kategori Sayısı 6

 • Yorum Sayısı 168

» SAMAN SARISI HARMANLAR VE TINAZ SAVURMAK.

KöşeYazı Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
Beğen Beğenme
Biz Bize Kategorisinde Gez
               

SAMAN SARISI HARMANLAR VE TINAZ SAVURMAK...

Eve yakın olan ucunda, merek ve harman yerinin bulunduğu tarlaya tütün ekilirdi. Çapalanmasından, sulanmasına, en sonunda, denkler haline getirilip, yukarı mahallede, Küçüçkağaların evinin yanındaki eski Rus kilisesine,inhisarın deposuna teslimine kadar geçen uzun ve meşakkatli üretim sürecinin zorluğu, bilenlerce unutulmamıştır.
İktisat bilmese de herkes, üretimin ne denli ciddi ve önemli bir kavram olduğunu bildiği için, bu en zor üretim sürecine, mukaddes bir iş yapıyormuşçasına katlanırdı.
 
Zamanla tütün üretimi son bulunca, bu tarlaya buğday ekilmeye başlandı. Düz ve güzel bir tarla olduğu için tırpanla biçilirdi.
Harman yerine bitişik ucunda, uygun büyüklükteki bölümüne, biber, domates, salatalık, kavun karpuz vs. ekilirdi.

Harman zamanının gelmesiyle birlikte o bölge, köydeki yaşamın odak noktasına dönüşürdü.
Harmana yayılan sap, ne kadar düzgün yayılırsa yayılsın, kaba dalgalı deniz gibi olurdu.
Hayvanlar sapları yara yara ilerlemeye çalışırken, yakıcı güneşin altında dövenin üstüne çıkmaya çalışanlar,  bir yandan tozla boğuşarak düşe kalka, sapın çökmesini beklerdi.

Biz çocuklar için en sabırsız zamandı bu zaman. Değil dövene binmek,boylarımızı geçen sapların içine girmeyi bile denemezdik.

Harman, dalgasız deniz misali düzelince, çocukların sırası gelirdi.Üstünde zorlukla  durmaya çalışarak dövene binmeye bayılırdık.
Mereğin örtmesinin altına gelince girilen gölgenin hiç bitmemesini istesek te, birkaç metre sonra yakıcı güneşe çıkacağımızı bilerek, gölgenin tadını çıkarmaya çalışırdık. Kimi zaman, bir tabureye oturarak, hayvanlar hızlandığında da düşerek, döner dururduk.
 
Bazen, bostandan kopardığımız salatalığa, cebinden çıkardığımız cam gibi düzelmiş ve parlamış tuz gözünü süre süre yemenin eşsiz keyfini yaşardık.
Ezilen ve parçalanan sapların çıkardığı yoğun harman kokusu, her anımsadığımda, bazen buğulu gözlerle, bitiverir burnumun ucunda.
 
Yılların tecrübesiyle, ne yapacağını iyi bilen öküzlerin yanısıra, ilk kez harmana koşulan tosunların, ne yapacaklarını bilemeden acemice tüyme girişimleri, önlerinde yürüyen dayılarım tarafından engellenince, çar naçar kaderlerine boyun eğmelerine, gülümsesek de, uğradıkları hayal kırıklığına üzülmeden edemezdik.

Bir süre sonra, öğlen paydosunun heyecanı başlıyacak.
Teyzem, bir tepsiye koyduğu öğlen yemeğini getirecek. Bu yemekte, mavi, yeşil, kırmızı renklerde çiçek desenli, büyük beyaz bir çinko tasın içinde gelen salatanın tadını ve kokusunu hiç ama hiç unutmadım.
Bostandan yeni toplanmış, artık neredeyse anılarımızda kalan müthiş kokularıyla domatesler, salatalıklar, biberlerden yapılmış bu salata, bol sulu olurdu ve keyifle kaşıklardık.

Mola bitince, dutların gölgesinde otlamakta olan ve dinlenmiş öküzlerin koşulmasıyla, ilk günün sonuna kadar sürecek ikinci yarı başlıyacak.
 
Boğucu güneşin altında dönüp duran öküzler, Akşama doğru, iyice yorulduğu için yavaşlamış, göz kapakları yavaş yavaş kapanmaya başlamıştır.
Akşamın da yaklaşmasıyla paydos zamanı gelmiştir artık.
Gece yağmur yağmamasını umarak, güne son verilecek.
Sürecek....

Noyan Ünsal
01.06.2019Etiket : SAMAN, SARISI, HARMANLAR, TINAZ, SAVURMAK ,
KÖŞEYAZI BİLGİLERİ
Ekleyen : KemaL | Kategori : Biz Bize | Tarih : 17.06.2019 15:15:11 | Hit : 4317 | Yorum : 1

» KöşeYazı Yorumları

KÖŞEYAZI YORUM YAZ

 
 • KemaL
  Noyan bey, yüreğine sağlık her iki yazında çok güzel anlattın. Benim çocukluğumda harmandan hatıralarımda kalan. Yeni konuşulmaya çalışan tosunların harmanda yürümek yerine yatmayı tercih ederlerdi ve haliyle babam da kızardı. Geme çok bindim ama nedense sevmezdim. Eğer ocaklığa kazanla su konuyorsa kesin banyo yapacağım diye çok sevinirim. Banyodan sonra geme binilmez di
  28.06.2019 15:11:14


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)

» Copyright

2oo8-2o23 © Copyright Biceliyiz.com Her Hakkı Saklıdır B@y ÇoBaN
Artvin - Ardanuç - Tütünlü Köyü  Web Sitesi olan Biceliyiz.com 'un Amacı Yöremiz ve özellikle köyümüzün gelenek, göreneklerini kayda almak verileri toparlamak ve sonraki kuşaklara aktarmaktır. Köyümüzün Eski adı Bice olup "bicelilerin" bu web sitemizde buluşmasını sağlamaktır. Tüm Bicelilere saygı ve selamlar K.Yıldız.