» Bicelilerin Hasretini Dindiren Web Sitesi Biceliyiz.Com a Hoşgeldiniz. Tütünlü Köyü Bicenin Web Sitesi.

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» KöşeYazı Kategorileri

 • Yazar Çizerler
 •    Biz Biceliyiz 8
 •    Anılar 30
 •    Biceden Şiirler 3
 •    Tarihçe 9
 •    Biz Bize 95

» Hit KöşeYazıları

» Son KöşeYazı Yorumları

» KöşeYazı İstatistikleri

 • KöşeYazı Sayısı 145

 • Okunma Sayısı 626940

 • Kategori Sayısı 6

 • Yorum Sayısı 168

» Konu Komşu Ziyareti

KöşeYazı Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (2) Beğenmeyenler (1) Toplam (3)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
   Morahatli(+1), bilginur(+1), ulker(-1),
Beğen Beğenme
Biz Bize Kategorisinde Gez
               


Doğup büyüdüğümüz köyümüz Bice'de gördüklerimiz, öğrendiklerimiz değerlerimiz vardır. Hatırımda kaldığı kadarıyla, komuşarımızla hiç kavga etmezdik. Mahallemizde, köyümüzde hemen hemen her evde ortalama 4 çocuk vardı ve her evinde en az 10 can malı (sığır) bazı komşularımızın koyunları vardı. Köyümüzün, mahallemizin meralarında otlatırdık ve çok zevkli geçerdi. Kendi aramızda oynadığımız oyunlar vardı. Kozi, pile, kile, birdür bir gibi, gün akşam olur herkes evine gider tatlı bir uyku çeker ve ertesi gün aynı heyecanla kaldığımız yerden devam ederdik.



Mevsim güz ise her akşam bir komşuya fasulye veya mısır ayıklamaya gidilir sohbetler edilir mısır kazanlara doldurulur altına ateş yakılır. Bunun adına "İMECE" denirdi her akşam bir komşumuzu evinde toplanılır evin ne işi varsa lazutmu açılacak, fasulyemi ayıklanacak her ne ise o işi görülür ve bir sonraki komşuda buluşmak için sözlenir bir sonraki komşuda buluşulur. Bir önceki komşuda suda lazut pişirilmişse bir sonrakinde formada veya suda kabah pişirilirdi. Tatlı tatlı sohbetler edilir komşunun işi görülür ve hazırlanan ikram her ne ise yenilir içilir ve herkes evine huzur içinde gider uyurdu.



Zaman denen kavram su misali akıp geçti ve köyümüzdeki eski gelenekleri yok etti. Zamanın ilk götürdüğü köyümüzün nufusunu hızla göç ettirdi. Şimdilerde köyümüzde çok az kişi kalmış ve kalanların yaşları 50 yaş üzeri. Şimdilerde köyüme gittiğimde o eski huzuru bulamıyorum. Her evde 2 kişi kalmış ancak koca köye sığamaz olmuşlar. Acaba insanlar yaşlandıkça dahamı fesatlaşıyor? Yoksa zaten fesat bir köymüydük? bu soruya henüz yanıt bulamadım Hatta geçen gün köy kahvehanesinde konuştuk çoğunluk evet köyümüz fesat dedi. Ancak ben buna inanmak istemiyorum. Böyle olamamlıyız, olamayız. Bize ve köyümüze yakışan bir ünvan bu olmamalı... Geçmişini bilmeyenlerin geleceği olacağına inanırım... Bu yüzdendir ki uzun zamandır görüşemediğim komşumuzu ziyaret etme fırsantını buldum.



Ziyaret ettiğim köylümüz Özer Dede Ailesidir. Rahmetli Özer abiyi severim neden diyenlere için izah edeyim. Özer abiyi çocukluk yıllarımdan tanırım. Ancak, gerçek manada tanışmam gençlik yıllarımda olmuştur. Köyümüzde kahvesi vardı bizler o dönemde köyün yeni yetme gençleriydik. Kahvesine giderdik ve çoğu zaman cebimizde paramız olmazdı, çok çayını içtik. Zaman sonra birlikte bir siyasi parti üyeliğimiz oldu ve o siyasi partiye çalışmamız oldu. Gecenin bir yarısı taksiyle köye çıkardık, karnımız aç olduru eşi sefiya ablaya seslenirdi. Çocuklara yiyecek birşeyler getir derdi. Sefiya ablanın herzaman ceviz içli ketesi olurdu. Bizler gecenin bir yarısı o keteyi yerdik ve takogile o ketenin verdiği enerjiyle çıkardık.

Bugün devlet memuru kadrosunda çalışıyorsam Özer Dede'ye borçluyum. Çünkü onun telkiniyle bir siyasi partiye üye olmuş, o siyasi partide gençlik kolları başkanlığı görevine kadar yükselmiş ve bu siyasi parti sayesinde bukünkü işime başlamşımdır. İşte bu yüzdendir yediğim ekmeğe tekme vuramam ve vefasızlık edemem. Özer Dedeyi Saygıyla anıyor Tanrıdan Rahmet diliyorum.



Uzun zamandır özlediğim komşularımı ziyaret etme fırsantını buldum. Dönüşte Hopa çıkışı irfanı aradım ve iş yerine uğrayıp bir çayını içmek istiyorum dediğimde Arhavide nerede buluşacağımızı söyledi. Buluştuk ve ben iş yerinde çay içmeyi planlamışken irfan beni takip et dedi. Yolumuz bizi Rahmetli Özer Dedenin Oğlu İrfan Dedenin yaşadığı eve götürdü. Sağolsun eşi leyla güler yüzüyle kapıda karşıladı içeri girip sefiya ablayı gördüm, özlemiştim. Vakti zamanında Cevizli ketesini yemiştim sarıldık hasret giderdik sağolsun leyla kardeşim yemek hazırladı yemeğimizi yedik ve sohbetimizi yaptık. Çünkü uzun zamandır görüşememiştik ve o eski günlerin güzelliği dimağımızdaydı. O eski günleri yad etik hasret giderdik.

Tıpkı çocukuğumuzda olduğu gibi beklentisiz çıkarsız komşuluk ziyaretlerinin olması arzusuyla...




Biceliyiz.Com Resimler Biceliyiz.Com Resimler Biceliyiz.Com Resimler



Resimdekileri... Soldan sağa....

Reseim.1- İrfan Dede, Annesi Sefiya Dede, Oğlu Burak Dede, İrfan Eşi Leyla Dede.

Reseim.2- Ben K.Yıldız, İrfan, Sefiya, Burak, Leyla Dede.

Reseim.3- Burak Dede, İrfan Dede. Benim Oğlum Berkay Yıldız ve ben...


Etiket : Konu, Komşu, Ziyareti,
KÖŞEYAZI BİLGİLERİ
Ekleyen : KemaL | Kategori : Biz Bize | Tarih : 18.02.2011 01:54:43 | Hit : 7924 | Yorum : 8

» KöşeYazı Yorumları

KÖŞEYAZI YORUM YAZ

 
 • bilginur
  allah evlatlarının acısını vermesin köylüm maşallah çok büyümüş oğlun
  12.09.2011 00:00:21


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
 • KemaL
  Bahtişen Doğanlar çabuk büyüyor. Onlar büyürken bizler yaşlanıyoruz desem yanlış olur... "Olgunlaşıyor pişiyoruz" Anne baba olmak eskiden olduğu gibi artık basit değil. Sorumluluğu omuzlarımızda. Amaç ve isteğimiz çocuklarımızın güzel bir geleceği olsun. Köye gelince hem fikiriz arada gidip böyle yapmayın demek lazım. Bir gün ölürsek eğer birileri rahmet okursa ne ala. Birileri de hay goruna sıç... diyebilir seçim kişilerin.
  12.03.2011 00:18:16


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
 • bahtis
  kemal abi maşşallahda karagözlün senı gecmış allahım saglıklarını gösteresin köylerdede huzur kalmamış haklısın abıcıgım oysa bu dünyadan göcerken yanımıza hıc bır şey alamıyoruz bu huzursuzluk nıye peki anlamış degılım
  11.03.2011 20:23:58


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
 • Toplam (8) Yorum Var

» Benzer KöşeYazıları

» Copyright

2oo8-2o23 © Copyright Biceliyiz.com Her Hakkı Saklıdır B@y ÇoBaN
Artvin - Ardanuç - Tütünlü Köyü  Web Sitesi olan Biceliyiz.com 'un Amacı Yöremiz ve özellikle köyümüzün gelenek, göreneklerini kayda almak verileri toparlamak ve sonraki kuşaklara aktarmaktır. Köyümüzün Eski adı Bice olup "bicelilerin" bu web sitemizde buluşmasını sağlamaktır. Tüm Bicelilere saygı ve selamlar K.Yıldız.