» Bicelilerin Hasretini Dindiren Web Sitesi Biceliyiz.Com a Hoşgeldiniz. Tütünlü Köyü Bicenin Web Sitesi.

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» Artvin Kategorileri

» Hit Artvin

» Son Artvin Yorumları

» Artvin İstatistikleri

 • Artvin Sayısı 22

 • Okunma Sayısı 144214

 • Kategori Sayısı 13

 • Yorum Sayısı 18

» Artvin'in Kurtuluşu ve Çete Faaliyetleri 1.

Artvin Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (1) Beğenmeyenler (0) Toplam (1)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
   Murat(+1),
Beğen Beğenme
Tarihi Kategorisinde Gez
               
ARTVİN'İN KURTULUŞU
VE ÇETE FAALİYETLERİ...1

İngiliz ve Gürcü İşgalleri...  

1914 Kasım ayında başlıyan Rus ordularının Artvin, Ardanu, Şavşat, Yusufeli, Borçka,
Hopa, Arhavi, Ardahan ve tüm kuzeydoğu Anadolunun istila hareketleri devam ederken, bir taraftan da bu bölgelerde kurulan gönüllü milis Kuvvetleri'nin Rus işgaline karşı direniş hareketleri başlamıştı.

Bu cümleden olarak, M.Adil Önder'in 1971 b1skılı ''Artvin ve Çevressi'' adlı kitabında:

1- Yusufeli gönüllüleri: Veya halkın deyimiyle Hod çetesi, başlarında Lusuncurlu (Çamlıca) Molla Sabit, yeğeni Hasan Efendi, Hodlu Köstekoğlu İsmail, Mahmut Çavuş, Altunoğlu Bilal ve maiyetlerindeki birçok arkadaşları. (Sh. 104-106)

2- Şavşat Gönüllüleri: Başlarında, Necip bey, Şalcı (Cavarep) köyünden Salıkoğlu Kadem Pehlivan, Zahrepli(?) Osman Ağa oğlu Mehmet Ural (sınıf arkadaşımdı) ve maiyetindeki 30 kişi. (Sh. 106)

3- Ardanuç Gönüllüleri: Aşağıırmaklar Köyünden Aslan Pehlivan  ve emrindeki 50 kişi. (Sh.106)

Ardanuçta kendilerine büyük saygı ve sevgi duyduğum Tütünlü köyünden Merhum Ömer Noyan ile Yolüstü Köyünden merhum Nezir Bey, bu gönüllü teşkilatlarında çalışmış olduklarını bana anlatmışlardı. Bu arada İstanbuldan gelmiş olan Teşkilat-ı Mahsusacılardan Dr. Bahaddin Şakir ve  şimdi adını hatırlıyamadığım diğerlerinin mahalli gönüllü teşkilatları ile koordineli bir şekilde nasıl çalıştıklarını bundan kırk yıl önce kendilerinden dinlemiştim. Ama ne yazık ki bu konuşmaları not etmemiştim.

4- Artvin'de Teşkilat-ı Mahsusa: İstanbuldan gelenlerden Dr. Bahaddin Şakir, Küçük efendi lakabı ile anılan Kara Kemal, Artvinden Sinkotlu Kadir Ağa, Aksakaloğlu Muhammetağa, Cimuroğlu Mustafa, Çaloğlu Süleyman, Keleşoğlu Hasan, Gigimoğlu Abbas beyler. (Sh.103, 105)

5- Melo Hudut Taburu ve Salalet Muharebesi:
Mahalli Gönüllü teşekküllerinden ayrı olarak bir de Melo Hudut Taburu vardı. Bu taburun başında Kara Yüzbaşı İsmail Hakkı (Halk İbrahim bey diyordu) vardı. Bu tabur Salalet Mevkiinde, yetersiz silah ve mühimmata rağmen yapılan muharebede Rusları yenmişti.

6- İstanbul Resmi Gönüllüleri: Yerli Halkın '' İstanbul Askeri'' dediği bu teşkilatın Kumandanı Binbaşı, bilahare Yarbay olan Alman Ştange idi.O zaman Yüzbaşı Halit bey İstanbuldan bu birliklerle beraber gelmişti. (Sh.112)

Osman Ünsal

Sürecek....
 


Etiket : Artvinin, Kurtuluşu, Çete, Faaliyetleri,
ARTVİN BİLGİLERİ
Ekleyen : KemaL | Kategori : Tarihi | Tarih : 14.08.2020 13:04:08 | Hit : 3189 | Yorum : 0

» Artvin Yorumları

ARTVİN YORUM YAZ

 

» Copyright

2oo8-2o23 © Copyright Biceliyiz.com Her Hakkı Saklıdır B@y ÇoBaN
Artvin - Ardanuç - Tütünlü Köyü  Web Sitesi olan Biceliyiz.com 'un Amacı Yöremiz ve özellikle köyümüzün gelenek, göreneklerini kayda almak verileri toparlamak ve sonraki kuşaklara aktarmaktır. Köyümüzün Eski adı Bice olup "bicelilerin" bu web sitemizde buluşmasını sağlamaktır. Tüm Bicelilere saygı ve selamlar K.Yıldız.