» Bicelilerin Hasretini Dindiren Web Sitesi Biceliyiz.Com a Hoşgeldiniz. Tütünlü Köyü Bicenin Web Sitesi.

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» Ardanuç Kategorileri

» Hit Ardanuç

» Son Ardanuç Yorumları

» Ardanuç İstatistikleri

 • Ardanuç Sayısı 55

 • Okunma Sayısı 307092

 • Kategori Sayısı 10

 • Yorum Sayısı 106

» İklimi

Bookmark and Share
 • Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
Beğen Beğenme
Çoğrafi Yapı Kategorisinde Gez
               

•Ardanuç İklimi

Ardanuç ilçesi,Karadeniz Bölgesi’nin Dogu Karadeniz Bölümü sinirlari içerisinde kalmasina ragmen,iklim özellikleri komsu Erzurum-Kars Bölümü’nden etkilenmektedir. Bölgenin Karadeniz’e paralel uzanan siradaglar nedeniyle,deniz etkisine kapali olmasi ve ülkemizin en yüksek,ayni zamanda en soguk platolarindan biri olan Ardahan platosuna oldukça yakin olmasi,bu durumun önemli sebeplerindendir.


Kis aylarinda Dogu Anadolu Bölgesi’nde çogunlukla Yüksek Basinç alani hakimdir.Bu mevsimde Karadeniz üzerinde ise Dogu Anadoluya göre oldukça alçak bir basinç bulunmaktadir.Dogu Anadolu bölgesindeki söz konusu Yüksek Basinç zaman zaman Karadeniz’e dogru harekete geçer ve kiyiya paralel uzanan Dogu Karadeniz Daglari’nin kuzey yamaçlarindan alçalarak hava kütlelerinin adyabatik olarak isinmasina,yani fön olayinin meydana gelmesine yol açar.


Yaz aylarinda Ardanuç ilçe merkezi,güneyden sokulan kontinental tropikal sicak hava kütlesinin etkisine girmektedir.Ilçede etkili olan bu kuru hava kütlesi,sicakligin yükselmesine ve kurakligin artmasina neden olmaktadir.


Ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde kuzeybatidan sokulan maritim polar hava kütlesi ile,güneyden sokulan tropikal hava kütlesinin karsilasmasi sonucu cepheler meydana gelmekte ve sik sik frontal yagislara neden olmaktadir. 1972 yilindan sonra araliksiz hizmet veren 900 metre yükseklikte kurulu Ardanuç Meteoroloji Rasat Istasyonu verilerine göre ilçede yillik sicaklik ortalamasi 12.7 derecedir. Mevsimlik ortalama sicaklik degerleri ise kis mevsimi için 2.1 derece, ilkbahar için 12.7 derece,yaz mevsimi için 22.3 derece ve sonbahar mevsimi için 13.7 derecedir.Bu degerlere göre Ardanuç’ta yillik sicaklik farki yaklasik 20 derece civarindadir.Bu durum ise ilçede karasalligin hakim oldugunu göstermektedir.


Yörede aylik ortalama sicaklik degerleri Ocak ayi 0.7 derece ile Temmuz ayi 23.3 derece arsinda degismektedir.


Ardanuç’un ekstrem sicaklik degerleri ise aylik en yüksek sicaklik 38.8 derece ile Agustos ayinda,aylik en düsük sicaklik da –19 derece ile Ocak ayinda görülür.


Ardanuç’ta yillik ortalama donlu gün sayisi 80 gün civarindayken,ilçeye kus uçusu olarak 55 km. uzaklikta bulunan Ardahan’da 188 gün,yine ilçeye kus uçusu olarak 75 km.uzaklikta olan Hopa’da ise 8 gündür.Bu durum Ardanuç’un sicaklik degerleri açisindan,çok soguk kara iklimi ile oldukça iliman olan deniz iklimi arasindaki geçis özelligini açikça ortaya koymaktadir.


Ardanuç Meteoroloji Istasyonunun 18 yillik rasat sonuçlarina göre ilçede yillik ortalama yagis miktari 451.7 mm.dir.


Ardanuç’ta en yagisli ay 55.3.mm ile Aralik ayidir.En yüksek yagis miktari da 25.1 mm ile Temmuz ayinda görülmektedir.Ardanuç’ta yagisin mevsimlik dagilisina bakildiginda;en fazla yagis mevsiminin %27.7 lik payi ile ilkbabar,en az yagisli mevsimi ise %21.7 pay ile yaz mevsiminde oldugu görülmektedir.Bunun yaninda,yillik yagis miktarinin %25.8’i kis mevsimine,%24.8 i ise sonbahar mevsimine düsmektedir.


Ardanuç ilçe merkezinde yillik ortalama kar yagisli günler sayisi 13.2 gündür.Karla örtülü gün sayisi ise 34 güne yaklasir.


Ardanuç ilçesinde Dogu Anadolu Bölgesi’yle Dogu Karadeniz Bölümü arasinda bir geçis özelligi gösteren nemli iklime yakin yari kurak bir iklim tipinin hakim oldugu görülür.

 Etiket : İklimi,
ARDANUÇ BİLGİLERİ
Ekleyen : KemaL | Kategori : Çoğrafi Yapı | Tarih : 03.05.2010 01:43:03 | Hit : 5731 | Yorum : 0

» Ardanuç Yorumları

ARDANUÇ YORUM YAZ

 

» Benzer Ardanuç

» Copyright

2oo8-2o23 © Copyright Biceliyiz.com Her Hakkı Saklıdır B@y ÇoBaN
Artvin - Ardanuç - Tütünlü Köyü  Web Sitesi olan Biceliyiz.com 'un Amacı Yöremiz ve özellikle köyümüzün gelenek, göreneklerini kayda almak verileri toparlamak ve sonraki kuşaklara aktarmaktır. Köyümüzün Eski adı Bice olup "bicelilerin" bu web sitemizde buluşmasını sağlamaktır. Tüm Bicelilere saygı ve selamlar K.Yıldız.