» Bicelilerin Hasretini Dindiren Web Sitesi Biceliyiz.Com a Hoşgeldiniz. Tütünlü Köyü Bicenin Web Sitesi.

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» Ardanuç Kategorileri

» Hit Ardanuç

» Son Ardanuç Yorumları

» Ardanuç İstatistikleri

 • Ardanuç Sayısı 55

 • Okunma Sayısı 305855

 • Kategori Sayısı 10

 • Yorum Sayısı 106

» Ardanuçta El Sanatları (Yün Çorap-Formalı Soba-Kızak-Araba)

Ardanuç Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (2) Beğenmeyenler (0) Toplam (2)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
   KemaL(+1), kardelen(+1),
Beğen Beğenme
Ardanuç Turizmi Kategorisinde Gez
               

Elde örülenler
Yün çorap:
Kışın yün çorap giyilirdi. Kızların çeyizine örülerek konur, damat tarafının yakınlarına dağıtılırdı. Eğrilmiş yün üç kat edilerek teşide bükülür. Bu iplikle çorap örülürdü. Kazak,hırka, süveter ve yelek de böyle örülürdü.
Şahsiye Önal, Sakarya Köyü

Demirden yapılanlar

Eskiden bu işlerle genellikle Ermeniler meşgul olur ve Türk çırak dahi almazlarmış. Buna rağmen az da olsa Ardanuçlulardan da bu illeri bilenler varmış. Ahmet Gün, bir Ermeni ustanın çırağı olarak demirciliği öğrenmiş. O da çıraklarına öğretmiş. Sakarya köyünden dedem Abdullah Çelik de ondan öğrenmiş. Onlarca usta yetiştirmiş.
Formalı/fırınlı soba:
Bu soba türü, 1970 yıllarda Trabzonlu ustalardan öğrenilmiştir. Busobalarda tepsiyle ekmek pişirilirmiş.
Maşa, eğiş, nacak, dehre, kazma, megel (çapanın küçüğü), bıçak yapılırdı.

Ağaçtan yapılanlar
Kızak:
Ot, sap, odun ve gübre taşımak için öküzler koşularak eskiden çok yaygın olarak kullanılırdı. Ayaklarına satıref veya sürütme denir.
Bunu yapmak için, gürgen, akçaağaç veya dışbudak gibi sert ağaçlar kullanılır. Ağaçlar 1,5 cm uzunluğunda, 15 cm eninde baltayla yontulur.Öne gelecek ucu yukarı doğru kavisli olur. Bir kızak için bundan iki adet yapılır. Bunlar kızağın ayağını teşkil eder. Sürütmenin arka taraftan 20cm ön taraftan 30 cm’lik mesafe bırakılarak ayak yeri çakılır. El demiriyle açılan boşluğa, her sürütmeye iki adet çakılır. 125 cm uzunluğunda 12cm eninde iki adet kopo yapılır. Koponun ayağa gelecek bölümü oyularak sürütme takılır. Beşadet çağ kesilir. Cağlar, 2 m uzunluğunda, 5 cm eninde olur. Uzunlamasına kopoların üzerine çakılır veya delip geçirilir. Böylece kızağın üst döşemesi tamamlanmış olur. Sürütmenin ön tarafı delinir. 1,5 cm uzunluğunda 2 adet kol sürütmede delinen yere çinolla bağlanır. 10 cm eninde 2 m uzunluğunda köknar veya kavak ağacından bonduruk yapılır. Bonduruğun uç kısımlarından 15 cm bırakılarak karşılıklı ikişer adetten dört adet delik açılır. Uzunluğu 50 cm olan dört adet çubuklar kesilir. Bunlara sami denir. Bondurukların deliklerine takılır. Samiler, keçi kılından yapılan ve sambağ (sami bağı) denilen iple karşılıklı bağlanır. Bonduruk öküzün boynuna takıldıktan sonra samiler boyunlarına gelir. İplerle bağlanır.
Hasan Önal, Sakarya Köyü

Araba:
Yük taşımak için kullanılır. Tekerlekleri 60 cm ebadında çam ağacından yuvarlak olarak yapılır. Ortası dört köşe delinir. İki tekerlek, mazi denilen 2 m uzunluğunda yuvarlak bir ağaçla birleşir. Tekerleğin yere değen sathına,yani dış kısmına şin denilen demir ısıtılarak takılır. 3 m uzunluğunda 2 tane kol yapılır. Mazinin kenarına tekerleklere yakın delinerek oturtulur. İki tane diş yapılarak arasına sokulur. Kolları birbirine bağlayan üç tane ağaç yapılır. Birisi en arka tarafa bağlantı olur. Diğeri mazinin üzerine destek olur. Öküzlerin ayağını tekerleklerin çiğnememesi için tahta çakılır. Bu tahtaya götlük denir. 4-5 tane çağ üçgen şeklinde olan arabaya döşenir. Bondurukla öküzler bağlanır.Mehmet Kaya (70), Bulanık Köyü; Hüseyin
Altınel (80), Geçitli Köyü.

kaynak:Ülkü Önal/ahiska.org.tr
 Etiket : Ardanuçta, Sanatları, Yün, Çorap Formalı, Soba Kızak Arab,
ARDANUÇ BİLGİLERİ
Ekleyen : Murat | Kategori : Ardanuç Turizmi | Tarih : 10.04.2013 15:25:56 | Hit : 6592 | Yorum : 4

» Ardanuç Yorumları

ARDANUÇ YORUM YAZ

 
 • kardelen
  güzel fikirlerin varda müze işi köyde olmaz gibi Artvin yada Ardanuça olabilir yine adı Tütünlü köyü olur.Bizdede yün tarağı var nenemden kalma ne korkunç bir alet sardım sarmaladım saklıyoruz çocukların eline geçmesin diye bir tarafı tamamen şiş gibi sivri sivri demir hani sokaklarda magandalar satırlarla falan kavga ediyorlarya Allahtan onlar daha yün tarağını keşfetmemişler şaka bir yana bu fikirlerini hayata geçirirsen yardımcı olmaya çalışırız elimizden geldiği kadar.
  14.04.2013 14:37:06


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
 • KemaL
  Megel vardır. Sen hiç soğan sıskası dikmemişsin de o yüzden bilmiyorsun Megel çapanın en küçüğüdür. İstediğim Fotoğraf makinasını eğer alabilirsem geçmişten günümüze kullanılan bütün alet ve edevatların resimleriyle anlatacağım. Bir diğer çalışmam ise bu alet ve edavatların toplayıp köyde müze kurabilmektir. Bu fikri seneler önce dillendirdim. Herkes sen söyle biz yapalım dedi ancak, kimse bir şey yapmadı İş yine başa düştü. Milli Piyangodan ikramiye bekliyorum))
  13.04.2013 01:54:52


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
 • kardelen
  bizim köylere ait çok güzel bilgiler verilmiş yazanında bizlere payalaşanında ellerine sağlık yalnız ben köye o kadar giderim megel yani çapanın küçüğünü hiç duymamıştım bu köyler arası farklılığımı yoksa benim dikkatsizligimmi acaba
  12.04.2013 00:27:10


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
 • Toplam (4) Yorum Var

» Copyright

2oo8-2o23 © Copyright Biceliyiz.com Her Hakkı Saklıdır B@y ÇoBaN
Artvin - Ardanuç - Tütünlü Köyü  Web Sitesi olan Biceliyiz.com 'un Amacı Yöremiz ve özellikle köyümüzün gelenek, göreneklerini kayda almak verileri toparlamak ve sonraki kuşaklara aktarmaktır. Köyümüzün Eski adı Bice olup "bicelilerin" bu web sitemizde buluşmasını sağlamaktır. Tüm Bicelilere saygı ve selamlar K.Yıldız.