» Bicelilerin Hasretini Dindiren Web Sitesi Biceliyiz.Com a Hoşgeldiniz. Tütünlü Köyü Bicenin Web Sitesi.

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» Ardanuç Kategorileri

» Hit Ardanuç

» Son Ardanuç Yorumları

» Ardanuç İstatistikleri

 • Ardanuç Sayısı 55

 • Okunma Sayısı 305854

 • Kategori Sayısı 10

 • Yorum Sayısı 106

» Ardanuçta El Sanatları (Şal Kumaşı-Tabii Renkli Halı-Carbağ-Çaput Cecimi)

Ardanuç Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (2) Beğenmeyenler (0) Toplam (2)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
   KemaL(+1), kardelen(+1),
Beğen Beğenme
Ardanuç Turizmi Kategorisinde Gez
               

Şal kumaşı:
Siyah kuzu yünü yıkanır, taranır
ve eğrilir. Tel bükülür. Çiviler yere çakılıp iplik uzatılır. Kuciya tarağa alınır. Dokuma tezgâhına alınıp dokunur. Tezgâhtan çıkardıktan sonra rulo haline getirilir. Bakraçlarda su ısıtılarak üzerine dökülür. Gemin üzerinde erkekler teper. Kumaş hâline gelir. Eskiden pazarda da arşınla satılırmış. Erkek kıyafeti şaldan dikilirmiş. Pamuklu kumaşlar pahalı olduğundan bazen çamaşır olarak da kullanılırmış.
Sadet Çelik (86), Sakarya Köyü

Tabii renkli halı:
Beyaz, kahverengi, siyah,
boz renkli yünler eğrilir. Halı yünü kalın eğrilir. İki kat olarak elde hafif bükülür. Renkler ayrı ayrı yumak hâline getirilerek tezgâha asılır.Uzatma ipi boz renkli olup büküldükten sonra tezgâha dolanır. Örneğe bakılarak ilmek atılır.Halı makasıyla ilmeklerin uzunluğu kesilir. Birsırada bükülmüş iplikten aralardan geçirilir. Kirkitle vurulur. Bu halıda hiç boya kullanılmaz. Atların heybesi ve yastıklar küçük tezgâhta örüldüğü gibi büyük tezgâhta da örülerek kesilir.
Kadriye Okumuş (50), Yaylacık Köyü
Carbağ (Belbağı):
Keçi böceğinin (ipek bö
ceği) tohumunu akşamdan koynuna koyarsın,sabahtan böcekler çıkar. Kalbura koyup dut yaprağıyla beslersin. Sergen yapıp ipek böceklerini koyarsın. Bir ay sonra ağaca çıkıp koza yaparlar. Suyu ısıtıp içine kozaları atıp elle telleri çekersin. İpek tel olmayana keci denir. İğle eğrilir. 50 cm eninde 1 m uzunluğunda tezgâhta örersin. Nakışta konur. Boyarsın. Ucu püsküllü olur. Bele kemer olarak bağlarsın. Yakalara dikilen tor kesesi (para) kesesi de yapılırmış.
Saadet Çelik
Çaput cecimi:
Uzatma ipliği yün veya pa
muk eğrilerek yapıldığı gibi hazır iplik de kullanılır. Eski kumaş parçaları bir parmak eninde kesilir. Manculuğa kesilmiş kumaşlar sarılır.Uzatma tellerin arasından geçirilerek tezgâhta cecim gibi dokunur.
Cevahir Karakuş (80), Sakarya Köyü

Kaynak:Ülkü Önal/bizimahıska.org.tr
 

 

Biceliyiz.Com Resimler Biceliyiz.Com Resimler

Etiket : Ardanuçta, Sanatları, Şal, Kumaşı Tabii, Renkli, Halı Carbağ Çap, Cecimi,
ARDANUÇ BİLGİLERİ
Ekleyen : Murat | Kategori : Ardanuç Turizmi | Tarih : 10.04.2013 15:39:03 | Hit : 5347 | Yorum : 3

» Ardanuç Yorumları

ARDANUÇ YORUM YAZ

 
 • kardelen
  evet haklısın üreticinin yanındayız imajı veriliyor ama ortada hiç bir destek yok.
  14.04.2013 14:39:40


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
 • KemaL
  Songül bu desenler cecim degil kilim ve halı için. Anlatımlarda epey bir yanlışlıklar var. İpek böceği üzerine bir dönem kafa yormuş hatta köyde başlamıştık ancak, dut yaprağı yetiştirmekte çok zorlanınca vazgeçtik. Bizim ülkemizde her şey var ancak devletin sağlıklı bir politikası olmadığı ve üreticiye desteği olmadığı için vatandaş bir başına başarılı olamıyor ve vazgeçiyor. Günümüzde çiftçilik, ve hayvancılık gibi her şey bitiriliyor ve birilerine bağımlı hale getirme politikası güdülerek ileri demokrasilere ışık hızıyla geçiyoruz))
  13.04.2013 02:14:16


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
 • kardelen
  bizdede cecim vardı eskiden ama böyle renkli değildi krem ve kahverengi çizgiliydi malesf yaşam standartları değiştikçe eskileri kullanamıyorsun ve mecburen atıyorsun.Birde şu ipek böceği konusuda bir şeyler söylemek isterim Evrende her şey bir mucize ama böcekten ip elde edilmesi ve bununla bir şeyler dokunup üstelik çok uzun yıllar dayanması bana daha büyük bir mucize gibi geliyor en çok istediğim şey ipek böceğinden ip elde etmenin aşamalarını izlemektir.
  12.04.2013 00:14:09


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)

» Copyright

2oo8-2o23 © Copyright Biceliyiz.com Her Hakkı Saklıdır B@y ÇoBaN
Artvin - Ardanuç - Tütünlü Köyü  Web Sitesi olan Biceliyiz.com 'un Amacı Yöremiz ve özellikle köyümüzün gelenek, göreneklerini kayda almak verileri toparlamak ve sonraki kuşaklara aktarmaktır. Köyümüzün Eski adı Bice olup "bicelilerin" bu web sitemizde buluşmasını sağlamaktır. Tüm Bicelilere saygı ve selamlar K.Yıldız.