» Bicelilerin Hasretini Dindiren Web Sitesi Biceliyiz.Com a Hoşgeldiniz. Tütünlü Köyü Bicenin Web Sitesi.

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» Ardanuç Kategorileri

» Hit Ardanuç

» Son Ardanuç Yorumları

» Ardanuç İstatistikleri

 • Ardanuç Sayısı 55

 • Okunma Sayısı 304744

 • Kategori Sayısı 10

 • Yorum Sayısı 106

» SOYADI KANUNU Lakap ve Ünvanların Kaldırılışı

Ardanuç Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
Beğen Beğenme
Ardanuç Tarihi Kategorisinde Gez
               

SOYADI KANUNU
Lakap ve Ünvanların Kaldırılışı...


Gerek Birinci Cihan Harbini müteakip ve gerekse Elviye-i Selasenin ardından 1920 lerde köyler derlenip toparlanmaya başlayınca Köy Nüfus Kütükleri yeniden tanzim edilmeye başlanmıştı.

Hatta 1927 yılında yapılan ilk nüfus sayımı ile düzenlenen köy nüfus kütükleri ve Nüfus Hüviyet Cüzdanları eski yazı ile yazılmış, aile lakapları da eski halini korumuştu.
Bu kütüklerde aile lakabımız Osmanlıca (aslı arap alfabesi olan arapça yazı) ile gene ''Mollaoğulları'' olarak yazılmıştı.

1927 de köyde açılan üç sınıflı köy mektebinden aldığım 30.Haziran.1930 tarih ve 14-19 numaralı İlk Mektep Tasdiknamemde adımın karşısında, Osman Efendi, Aile lakabı karşısına da Mollaoğulları yazılıdır. 1930 tarihli bu belgeyi halen muhafaza etmekteyim.

Köyün devletle ilişkilerinde veya Nüfus kaydı ile ilgili işlerde nüfus kütüklerine bakmak gerektiğinde, okur yazar olamıyan köy muhtarları yaz tatilleri dolayısıyla köyde bulunduğum sırada beni çağırır, gelen resmi evrakları ve nüfus defterlerini bana okuturlardı.

21.Haziran.1934 tarih ve 2525 sayılı kanun ile kullanılmakta olan aile lakapları kaldırılmış, herkese yeni birer soyadı verilmişti.
Kanuna göre söylerken ve yazarken ön ad önde, soyad sonda kullanılıyor, edebe aykırı ve gülünç soyadlarının, aşiret, yabancı ırk ve millet isimlerinin, rütbe ve memuriyet bildiren isimlerin soyadı olarak alınmasına izin verilmiyordu..

O yıllarda ben Artvin Ortaokulunda okumakta idim.
Tarih öğretmenimiz Turgut beydi. Eşi Sudiye hanım çok değerli bir öğretmenimizdi ve Fen Bilgisi dersine geliyordu. O yıl bugünün tiyatro sanatçısı Öztürk Serengil'e hamile idi.
Turgut bey çok değerli bir öğretmemimizdi ve hitabet sanatına vakıf bir kişiliğe sahipti.

Soyadı kanunu çıkınca ''Ansal'' soyadını almışlardı. Beni çok sevdiği için '' Osman senin soyadın ''Ünsal'' olsun, hem benim soyadıma benzemiş olur, hem de umarım ki sen de soyadına layık bir çocuk olursun'' demişti. Böylece Ünsal soyadı bize bu muhterem insandan unutulmaz bir hatıra olarak kalmıştı.

Daha sonraki yıllarda eski aile adımız olan Mollaoğulları'na dönmeyi çok istememe rağmen çocukları razı edemediğim için bu arzum bir türlü gerçekleşmedi.

Halbuki Tarih öğretmenim Turgut bey, Ansal soyadını terketmiş, ve soyadı olarak eski lakapları olan ''Serengil''i almıştı.


Osman Ünsal
Temmuz 1995
Kadıköy/İstanbul

Biceliyiz.Com Resimler
Biceliyiz.Com Resimler
 Etiket : SOYADI, KANUNU, Lakap, Ünvanların, Kaldırılışı,
ARDANUÇ BİLGİLERİ
Ekleyen : KemaL | Kategori : Ardanuç Tarihi | Tarih : 26.10.2020 14:02:59 | Hit : 3087 | Yorum : 0

» Ardanuç Yorumları

ARDANUÇ YORUM YAZ

 

» Copyright

2oo8-2o23 © Copyright Biceliyiz.com Her Hakkı Saklıdır B@y ÇoBaN
Artvin - Ardanuç - Tütünlü Köyü  Web Sitesi olan Biceliyiz.com 'un Amacı Yöremiz ve özellikle köyümüzün gelenek, göreneklerini kayda almak verileri toparlamak ve sonraki kuşaklara aktarmaktır. Köyümüzün Eski adı Bice olup "bicelilerin" bu web sitemizde buluşmasını sağlamaktır. Tüm Bicelilere saygı ve selamlar K.Yıldız.