» Bicelilerin Hasretini Dindiren Web Sitesi Biceliyiz.Com a Hoşgeldiniz. Tütünlü Köyü Bicenin Web Sitesi.

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» Ardanuç Kategorileri

» Hit Ardanuç

» Son Ardanuç Yorumları

» Ardanuç İstatistikleri

 • Ardanuç Sayısı 55

 • Okunma Sayısı 303984

 • Kategori Sayısı 10

 • Yorum Sayısı 106

» Muhaceret Yıllarında Köylerin ve Halkın Durumu 6.

Ardanuç Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
Beğen Beğenme
Ardanuç Tarihi Kategorisinde Gez
               

MUHACERET YILLARINDA KÖYLERİN VE HALKIN DURUMU...6

Anavatana Kavuşurken-Kurtuluş Savaşına..
Artvin ve çevresinin kırkdört yıllık ayrılıktan sonra 23.Şubat.1921 de Anavatana kavuşması ile bölgedeki yönetim boşluğu kargaşası sona ermiş memlekette istikrar, güven ve huzur sağlanmıştı. Aslında bu dönem, yalnız Elvire-i Selasiye içinde değil bütün Anadolu için sıkıntılarla dolu bir dönemdi.
Birinci Cihan harbinin ardından başlayan Kurtuluş Savaşımız olanca hızıyla devam ediyordu. Artvin ve çevresinin kahraman halkı, henüz anavatan hasretini tadamadan yeni kavuştukları yurtlarını düşman işgalinden kurtarmak için sıcağı sıcağına hemen cepheye koşmuşlardı.

Her köyden olduğu gibi bizim köyden de İstiklal Harbine katılanların sayısı az değildi. Bunların hepsini bilmiyor, isimlerini hatırlıyamıyorum.
Bildiklerim ve adlarını hatırladıklarım şunlardı.

1- Kadıgil'in Yusuf amca,
2- Omargil'in Taştan amca,
3- Bayraktargil'in Ali amca,
4- Otigil'in İlyas'ın babası,
5- Hamitgil'in Vasıf'ın babası,
6- Omargil'in Ahmet amca,
 
Bunların hepsi evli idi. Hepsinin çocukları vardı. Ve Ahmet amca hariç hepsi şehit olmuşlardı. Birkaçı da akrabamız veya kapı komşumuzdu. Onların yetim kalan çocukları ile köyde hep birlikte oynadık, birlikte büyüdük.

Omargil'in Ahmet amca, Yaptıklarını önemsemiyen, cana yakın müşfik ve çok iyi bir adamdı. İriyarı vücudu ile o gerçekten canlı bir '' İstiklal Harbi Abidesi '' idi. Harp hatıralarını tıpkı bir masal havası içinde büyük bir zevkle gülerek anlatır, dinliyenleri hele hele çocukları imrendirirdi. Sağ olduğu müddetçe Ahmet amcanın bu tatlı harp masallarını anlatması hiç bitmedi. Ben yalnız çocukluğumda değil, öğrencilik yıllarım boyunca da çok dinledim Ahmet amcanın harp hikayelerini.

Kurtuluş Savaşıına katılanların hemen hepsi şehitlik mertebesine  ermiş, çok azı Gazi olarak memleketlerine dönebilmişlerdi. Ne yazık ki vatan kurtaran, bir başka deyişle yaratan bu insanlara el uzatan, başını çevirip bakan olmamıştı. Bunlardan bir kısmının malı, mülkü veya her hangi bir geliri olmadığı için büyük sıkıntı içinde yaşıyorlar, hatta sürünüyorlardı.
Hatta göğsünde İstiklal madalyası ile  dilencilik yapan ve hayatını bu şekilde devam ettirmeye çalışanlar vardı. Devlet her ne kadar el uzatmaya çalışmışsa da, bu hiçbir zaman sıkıntılarını aşmasına yeterli olmamıştır.

1965-70 li yıllarda Ankara Kurtuluş Tren İstasyonundaki Peronun altında mendil açarak dilenen madalyalı yaşlı insanı her görüşümde kahrolurdum. Kaç kişi oldukları parmakla sayılacak kadar azalmış olan bu mübarek gazilerimizin pek çoğu, ömürlerinin kalan kısmını cefa içinde tamamlamak suretiyle sessiz sedasız hatta küskün ve keder içinde ayrılmışlardır aramızdan.

Osman Ünsal        
Şubat.1991
Kadıköy/İstanbulEtiket : Muhaceret, Yıllarında, Köylerin, Halkın, Durumu,
ARDANUÇ BİLGİLERİ
Ekleyen : KemaL | Kategori : Ardanuç Tarihi | Tarih : 02.10.2020 13:59:23 | Hit : 2874 | Yorum : 0

» Ardanuç Yorumları

ARDANUÇ YORUM YAZ

 

» Copyright

2oo8-2o23 © Copyright Biceliyiz.com Her Hakkı Saklıdır B@y ÇoBaN
Artvin - Ardanuç - Tütünlü Köyü  Web Sitesi olan Biceliyiz.com 'un Amacı Yöremiz ve özellikle köyümüzün gelenek, göreneklerini kayda almak verileri toparlamak ve sonraki kuşaklara aktarmaktır. Köyümüzün Eski adı Bice olup "bicelilerin" bu web sitemizde buluşmasını sağlamaktır. Tüm Bicelilere saygı ve selamlar K.Yıldız.