» Bicelilerin Hasretini Dindiren Web Sitesi Biceliyiz.Com a Hoşgeldiniz. Tütünlü Köyü Bicenin Web Sitesi.

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» Ardanuç Kategorileri

» Hit Ardanuç

» Son Ardanuç Yorumları

» Ardanuç İstatistikleri

 • Ardanuç Sayısı 55

 • Okunma Sayısı 304784

 • Kategori Sayısı 10

 • Yorum Sayısı 106

» Muhaceret Yıllarında Köylerin ve Halkın Durumu 3.

Ardanuç Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
Beğen Beğenme
Ardanuç Tarihi Kategorisinde Gez
               

MUHACERET YILLARINDA KÖYLERİN VE HALKIN DURUMU...3

Babam iki yıl içinde bir çift öküzle bir inek alabilmişti. Böylece tarıma dayalı köy hayatı yavaş yavaş teessüs etmeye başlamıştı. Öküzlerimizi hatırlıyamıyorum ama bol süt veren, iri cüsseli adı Hanım olan mor kırmızısı ineğimizi çok iyi hatırlıyorum. Bir de danası olmuştu. Annem ineği sağarken yanı başına bağlardı. Annemin yanında durur sağılmakta olan şırıltılı sütü seyreder bir taraftan da çok sevdiğim dana ile ilgilenirdim. O zamanlar üç- dört yaşlarındaydım.

Annemin Tütünlüdeki teyzesinin oğlu Kamil Hafız (Bilgin) muhaceretten dönünce bizimle birlikte oturan kızkardeşi ile amca çocukları olan Ayşe bibi ve Hamzayı (Bilgin) yanına alıyor. O sırada bizimle oturmakta olan Suna bibim de, Çavuş Hasangilin Rıza amca ile evleniyor. Havva teyzem ise Hocagilin Yusuf amca ile evleniyor ve oğlu ile birlikte bizden ayrılıyor.

O sıralarda Yeniçerigil, yani Hasan dayımgil de yeni dönmüşlerdi. Hasan dayım teyzemin oğlu Ömer'i yanına aldı ve Ömer uzun yıllar dayımgilde kaldı.

Babam köye ilk dönüşünde dayımgilin evden, talandan arta kalanlardan bir bakraç ile bir bakır güveç getirmişti evimize. Dayımgil muhaceretten dönünce Babam bu iki kabı dayımgile iade etmişti. Ben o zamanlar 5-6 yaşlarında olmalıyım. Bu iki eşyanın evimizdeki kullanılışını ve iade olayını çok iyi hatırlıyorum. Hatta çocukça duygularla niye iade ettiler diye için için kızmıştım babama.

1919 yılına kadar olsa gerek eski evde oturduk. 1919 yılında babam tarlamızın öteki başında, yani bu günki yerde  alt katı ahır, üst katı iki oda ve bir ambardan ibaret olan yeni evimize taşındık.
Ev yaptırmak için o zamanlar yapı ustası bulmak çok kolay değildi. Tam o sıralar kendilerinin yapı ustası olduklarını söyleyen üç Karadenizli çıkageldi. Babam onlarla anlaşaran ev yapımını bu iki ustaya verdi. Fakat iş işten geçtikten sonra bu ustaların işinin ehli ustalar olmadıkları anlaşıldı. Bu ustalar bize işçiliği hiçte iyi olmayan bir ev yapmışlardı. Evin inşaatını bütün safhalarıyla ayrı ayrı hatırlıyorum.

1957 veya 1958 kardeşim Servet bu evi yıkıp yerine harman ve merek koydu. Hemen yanıbaşına da daha güzel bir ev yaptırdı.

Osman Ünsal

Sürecek.....Etiket : Muhaceret, Yıllarında, Köylerin, Halkın, Durumu,
ARDANUÇ BİLGİLERİ
Ekleyen : KemaL | Kategori : Ardanuç Tarihi | Tarih : 23.09.2020 15:48:49 | Hit : 2869 | Yorum : 0

» Ardanuç Yorumları

ARDANUÇ YORUM YAZ

 

» Copyright

2oo8-2o23 © Copyright Biceliyiz.com Her Hakkı Saklıdır B@y ÇoBaN
Artvin - Ardanuç - Tütünlü Köyü  Web Sitesi olan Biceliyiz.com 'un Amacı Yöremiz ve özellikle köyümüzün gelenek, göreneklerini kayda almak verileri toparlamak ve sonraki kuşaklara aktarmaktır. Köyümüzün Eski adı Bice olup "bicelilerin" bu web sitemizde buluşmasını sağlamaktır. Tüm Bicelilere saygı ve selamlar K.Yıldız.