» Bicelilerin Hasretini Dindiren Web Sitesi Biceliyiz.Com a Hoşgeldiniz. Tütünlü Köyü Bicenin Web Sitesi.

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» MakaleYazı Kategorileri

» Hit MakaleYazılar

» Son MakaleYazı Yorumları

» MakaleYazı İstatistikleri

 • MakaleYazı Sayısı 82

 • Okunma Sayısı 481125

 • Kategori Sayısı 7

 • Yorum Sayısı 255

» UZAKLARDAN 3

MakaleYazı Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (1) Beğenmeyenler (0) Toplam (1)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
   Murat(+1),
Beğen Beğenme
İnsanlar ve Yaşam Öyküleri Kategorisinde Gez
               
UZAKLARDAN..3
 
''Yalnız Ardanuç'ta 1878-1918 Elviye-i Selase zamanından kalma,dört duvar halinde bir Rus kışlası kalıntısı vardı. Ve biz bundan faydalanmayı düşünüyorduk. Bina iki katlı idi ve tamamı kesme taşla yapılmıştı.
Bu duvarların sağlam olup olmadığının tesbiti gerekiyordu.
 
Bir gün Ardanuça gelen,Artvin Bayındırlık Müdürlüğü mensubu iki mühendise harap kışlanın duvarlarını gösterdim ve onlardan sağlam raporu aldım.Hatta onlardan biri şöyle demişti,
''Bu duvarlar kireç harç kaynama ile yapılmış, kalınlıkları 90 santim ve çok sağlam.Şayet biz bu duvarlar çürük,sökelim de yenisini yapalım desek, bunun yüzde bir sağlamlığında bir bina kurmamız mümkün değil.''
 
Netice olarak, bu duvarlar işimizi kolaylaştırdı ve mevcut duvarların içine, Artvin Bayındırlık Müdürlüğünde ,Ortaokul yapmaya uygun bir plan yaptırdık.
 
Bu plan gereğince,ikiyıl içinde hem dernek faaliyrtleri, hem köylerin yardımları ve hem de Milli Eğitim Bakanlığının kısmi yardımları ile kışın soğuk ve yazları  Adakale-Meydanlar sıcağı demeden, iki yıl boyunca devam eden hummalı bir çalışmanın sonunda inşaatı bitirdik ve 1954-1955 ders yılı için tedrisata hazırladık.
 
1954 yılı Kasım ayı başında Artvin valisi,sayın Hilmi İnanç tarafından tedrisata açıldı.
 
Bu açılışta ben de bir konuşma yapmış, Derneğimizin çalışmaları hakkında bilgi vermiş,binanın yapımı ve hazırlanması  konusunda açıklamalar yapmış ve öğrenci potansiyeli yönünden ne mühim bir ihtiyaca cevap verdiğini izaha çalışmıştım.
 
Aslında dört duvar halindeki bu bina ile yanındaki gene yarım duvar halindeki Lojmanla birlikte ikisinin ,oldukça büyük olan arsalarının mülkiyeti her şeyi ile birlikte hazineye aitti.
 
Maliye ile yapılan uzun yazışmalar sonunda bunların, Ortaokul Yapma ve Yaşatma Derneğine devir müsaadesi alındı.Tapunun,Dernek, dolayısı ile Milli Eğitimin üzerine çevrilmesi işini, Dernek Başkanı sıfatıyla bizzat ben yaptırmıştım ve Tapu Dairesinde tapu kütüklerine, yapılan işlem dolayısı ile benim resmim kondu.
 
Binalar ve arsa, ileride doğacak ihtiyaca göre Ortaokul veya müstakbel Lise için lüzumlu ek tesislerin kurulmasına da cevap verecek büyüklükte idi.
 
Henüz Müdür tayin edilmediği için, birinci sınıfa ilk öğrenci kayıtlarını ben yapmıştım.
 
Bilahare,Ortaokul Müdürlüğüne, arkadaşım ve hemşerim Zeki Memioğlu tayin olunmuştu ve gelip göreve başlayınca bütün kayıt iş ve işlemlerini ona devretmiştim.
1958 yılına kadar da, Ardanuç'ta beraber çalışmıştık.''
 
Osman Ünsal


Etiket : UZAKLARDAN,
MAKALEYAZI BİLGİLERİ
Ekleyen : KemaL | Kategori : İnsanlar ve Yaşam Öyküleri | Tarih : 05.10.2017 15:58:38 | Hit : 3790 | Yorum : 0

» MakaleYazı Yorumları

MAKALEYAZI YORUM YAZ

 

» Benzer MakaleYazılar

» Copyright

2oo8-2o13 © Copyright Biceliyiz.com Her Hakkı Saklıdır B@y ÇoBaN
Artvin - Ardanuç - Tütünlü Köyü  Web Sitesi olan Biceliyiz.com 'un Amacı Yöremiz ve özellikle köyümüzün gelenek, göreneklerini kayda almak verileri toparlamak ve sonraki kuşaklara aktarmaktır. Köyümüzün Eski adı Bice olup "bicelilerin" bu web sitemizde buluşmasını sağlamaktır. Tüm Bicelilere saygı ve selamlar K.Yıldız.